Blog

site intro

BLOG

post cover

Fotolia.com | #88192151 | Autor: showcake

Komentarze(0)

Myślisz, że betonu nie warto czyścić, bo i tak jest szary? Duży błąd! Regularne, staranne czyszczenie nie tylko bardzo pozytywnie wpłynie na wygląd powierzchni wykonanych z betonu architektonicznego, ale także przedłuży ich trwałość.

Beton jest uniwersalnym i wytrzymałym materiałem, odpowiednim do wykorzystania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz: to wiedzą wszyscy. Nie każdy jednak wie, że jest on także bardzo łatwy w czyszczeniu i całkiem odporny na większość zabrudzeń! Nie znaczy to jednak, że nie wymaga żadnej troski: nawet najsolidniejszy materiał potrzebuje przecież czasem czyszczenia, prawda? Takie okresowe porządki nie muszą być mordęgą: pokażemy Ci, jak łatwo sobie z nimi poradzić! Sprawdź nasze trzy rozwiązania i wybierz spośród nich takie, które odpowiada Ci najbardziej.

Rozwiązanie pro: myjka ciśnieniowa

Użycie myjki ciśnieniowej, wykorzystującej do czyszczenia powierzchni strumień wody pod wysokim ciśnieniem, to najprostszy i najszybszy sposób na wyczyszczenie betonowej powierzchni. Wcale nie musisz inwestować w zakup tego profesjonalnego sprzętu: w większości miast działają wypożyczalnie, w których możesz pożyczyć urządzenie na jeden dzień lub więcej za stosunkowo niewielką opłatą. Przed przystąpieniem do czyszczenia ciśnieniowego pokryj całą brudną powierzchnię detergentem (użyj szczotki o sztywnym włosiu, aby równomiernie go rozprowadzić), załóż robocze ubranie, rękawiczki i okulary ochronne. Najlepsze efekty dają spokojne, posuwiste ruchy od krawędzi do krawędzi.

Rozwiązanie eko: środki naturalne

Z delikatniejszych, naturalnych środków warto skorzystać między innymi w pomieszczeniach takich jak kuchnia. Zdjęcie: lofting.eu

Chcesz pozbyć się uporczywych plam i zabrudzeń, ale nie uśmiecha Ci się stosowanie mocnych, żrących środków, takich jak kwas solny czy silny wybielacz? Wypróbuj bezpieczniejszą (i tańszą) metodę: na przykład miksturę z wody utlenionej i… mąki. Zmieszaj te dwa składniki w proporcjach takich, aby uzyskać pastę o konsystencji gęstego ciasta. Takie „ciasto” rozprowadź po powierzchni plamy i pozostaw na noc, po czym usuń skrobaczką i zamieć. Plamy powinny zniknąć!

Rozwiązanie delikatne: do powierzchni polerowanych i wyciskanych

Beton o dekoracyjnym wykończeniu wymaga specjalnego traktowania: nie można tu używać żrących, agresywnych środków, ponieważ mogłyby negatywnie wpłynąć na wygląd powierzchni. Tutaj najprostsze rozwiązania są najlepsze: mop albo miękka szczotka i wiadro pełne ciepłej wody z detergentem (warto wybrać taki przeznaczony do powierzchni kamiennych i betonowych) będą najlepsze. Pamiętaj, aby po umyciu jej detergentem przetrzeć powierzchnię czystą wodą, aby usunąć wszystkie zacieki.

Pożegnaj plamy i zapobiegnij nowym

Aby zabezpieczyć betonowe powierzchnie przed zabrudzeniem czy zaplamieniem, warto pokryć je ochronną powłoką. Jest to stosunkowo łatwa czynność, którą można wykonać samodzielnie. W zależności od rodzaju powłoki należy powtarzać zabieg co dwa lub trzy lata. Pamiętaj jednak, aby powlekać tylko czysty beton!

KATEGORIE
Porady

Napisz komentarz