Blog Lofting.eu

Salt-n-Pepper logo
site intro

BLOG

post cover

Fotolia.com | #135768030 | Autor: ratsadapong

Komentarze(0)

Wszyscy dobrze znamy rysy, które pojawiają się na powierzchni betonowych posadzek na skutek działania różnego rodzaju szkodliwych czynników. Chociaż zwykle nie wpływają one na trwałość podłogi, to nie wyglądają zbyt dobrze i mogą mieć innego rodzaju negatywne konsekwencje, takie jak zmniejszenie współczynnika dźwiękoszczelności i wodoszczelności. Mogą też prowadzić do dalszej erozji betonu.

Na szczęście takie pękanie zdecydowanie nie jest niekontrolowanym procesem: jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby mu zapobiec. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych technik.

Staranne zatarcie posadzki

Proces zacierania jest kluczowy dla osiągnięcia odpowiedniego poziomu trwałości posadzki. Aby był skuteczny, musi być rozpoczęty możliwie jak najszybciej po stwardnieniu powierzchni na tyle, by można było na nią wyjść, nie pozostawiając śladów.

Dylatacje (poprawnie wykonane!)

Dylatacjom poświeciliśmy już osobny artykuł (możecie przeczytać go tutaj), ale przypomnijmy pokrótce, czym są: to specjalne szczeliny, które tworzy się podczas wylewania posadzki właśnie po to, aby zapobiec jego późniejszemu pękaniu. Najprościej rzecz ujmując, dylatowanie betonu jest tworzeniem szczelin sztucznie po to, aby nie powstawały one naturalnie: sprawiają one, że beton ma miejsce, aby naturalnie rozszerzać się lub kurczyć, więc „nie musi” spontanicznie pękać.

Odpowiednia konserwacja

Wydawałoby się, że błędy konserwacyjne nie byłyby w stanie zanadto zaszkodzić powierzchni tak trwałej, jak betonowa posadzka – ale, jak to mówią, cierpliwa kropka drąży skałę... Rezygnacja ze stosowania powłok zabezpieczających beton przed działaniem przemywania na mokro połączona z częstym myciem przy użyciu dużej ilości wody i żrących detergentów może spowodować jego stopniową erozję, prowadzącą aż do powstania rys i pęknięć.

Unikanie obciążeń i urazów mechanicznych

Staranny projekt betonowej posadzki zawsze powinien uwzględniać obciążenia, jakie mogą występować w danym miejscu – muszą one znaleźć odzwierciedlenie w grubości podłoża. Jeśli posadzka jest za cienka w stosunku do obciążenia, które musi znosić każdego dnia, prawie na pewno pojawią się na niej rysy. Może to się zdarzyć także wówczas, gdy na posadzkę upuszczony zostanie przedmiot o dużej masie – choć temu, niestety, na etapie projektu w zasadzie nie da się zapobiec...

KATEGORIE
Porady × Technologie

Napisz komentarz