Blog

site intro

BLOG

post cover

Fotolia.com | #110427403 | Autor: topshots

Komentarze(0)

Beton uchodzi za jeden z najwytrzymalszych materiałów budowlanych, i nie bez przyczyny. Błędem jednak byłoby sądzić, że jest on całkowicie odporny na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Betonowi zdarza się pękać i niszczeć: szczególnie narażone są na to te betonowe elementy, które znajdują się na zewnątrz, takie jak tarasy, balkony czy schody, i które stale wystawione są na działanie czynników atmosferycznych. A do tego każda betonowa powierzchnia stale narażona jest na uszkodzenia mechaniczne.

Wilgoć, a zwłaszcza połączenie wilgoci i mrozu (choć wilgoć i upał to też nic dobrego!), potrafią być naprawdę niebezpieczne dla betonu. Z kolei uszkodzenia mechaniczne, także te powstające za sprawą obkurczania się betonu w czasie jego zasychania, to coś, czego naprawdę prawie nie da się przewidzieć… Dodajmy do tego fakt, że nawet niewielkie uszkodzenie może być początkiem reakcji łańcuchowej prowadzącej do coraz większych zniszczeń, a okaże się, że nawet niewielkie rysy są czymś, czego nie powinno się lekceważyć! Od razu więc nasuwa się pytanie: jak można naprawić beton?

Zaprawa to podstawa

Najprościej rzecz ujmując, sposobem na naprawienie rys i innego rodzaju uszkodzeń betonowych powierzchni jest wypełnienie ich odpowiednio dobraną zaprawą cementową (w myśl zasady „podobne naprawiać podobnym”). Jak wybrać tę najwłaściwszą? Ze względu na właściwości powierzchni, oczywiście! Przed zakupem zaprawy trzeba sprawdzić, czy przeznaczona jest ona do zastosowań zewnętrznych, czy wewnętrznych, a w razie potrzeby także upewnić się, że może być wykorzystywana do napraw powierzchni pionowych. Na rynku dostępne są liczne rodzaje zapraw o różnych składach i zastosowaniach (w tym również zaprawy montażowe, idealne do naprawiania niewielkich uszkodzeń), dlatego warto uważnie czytać etykiety.

Naprawa betonu jest łatwiejsza, niż myślisz

Przed przystąpieniem do naprawy niezbędne jest staranne przygotowanie powierzchni szczeliny. Trzeba to zrobić, oczyszczając ją z kurzu, pyłu i odłamków (można do tego wykorzystać po prostu odkurzacz), a także z resztek farby czy lakieru. Następnie – choć może się to wydać paradoksalne – trzeba poszerzyć szczelinę, jeżeli jest węższa niż ok. pół centymetra: w przeciwnym wypadku zaprawa nie wypełni jej do końca i cała procedura pójdzie na marne albo, co gorsza, zniszczenia będą postępowały niezauważone pod warstwą źle położonej zaprawy. Przygotowaną rysę trzeba jeszcze zagruntować (albo preparatem zalecanym przez producenta zaprawy, albo masą sczepną). Potem można już przystąpić do nakładania zaprawy – najlepiej to także zrobić według instrukcji producenta, ponieważ różne formuły zapraw będą wymagały różnej grubości warstw. Tak potraktowaną powierzchnię należy wygładzić i pozostawić do wyschnięcia. Trzeba pamiętać także o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego, jeżeli planujemy dalej obrabiać naprawione miejsce.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Naprawianie uszkodzeń w powierzchniach betonowych czasem bywa łatwe, a czasem dość trudne, ale jednego możemy być pewni: najłatwiej jest po prostu zapobiegać powstawaniu uszkodzeń! Regularna konserwacja i – co najważniejsze – ochrona betonu przed negatywnymi czynnikami to zawsze najlepsze, co możemy zrobić.

KATEGORIE
Porady × Technologie

Napisz komentarz